O nás

"Nie je bigbít ako bigbít. To nech si Frank Zappamätá." (Ďoďák)

 

Ako sme začínali

 S Ďoďákom sme sa poznali už zo základnej školy. Bavila nás muzika a keď  prišla prvá vlna beatu dali sme jej jasnú odpoveď. Zo začiatku  sme sa snažili hrať jazz-rock, pretože bol v tom čase veľmi  populárny. Veľmi skoro sme si ale uvedomili že naše miesto je v  písaní pesničiek, čo bola naša partesa. Začali sme teda skladať piesne, ktoré sme mali záujem dostať do médií.

 

Založili  sme kapelu STROM, ktorá už bola jasne hudobne vyhranená. Tvorili  ju Jozef „Ďoďák“ Hanák na bicie, gitaru a fúkaciu harmoniku,  Andrej Andrašovan na basgitaru a ja na gitaru. Potom sa pridal  Martin Karvaš, ktorý hral na klávesy a hoboj a neskôr prišiel  bubeník Ivan Jombík. V tejto zostave sme nahrali všetky naše  piesne. Občas nám vypomohol Fedor Letňan na klavír, Ľudovít  „Dodo“ Krajčovič na flautu a saxofón, Jano Sedal na fúkaciu harmoniku či Miloš Brunclík na piano a  syntetizátor.

Prvá pesnička, ktorú sme nahrali sa volala “Druhý raz“ a spieval ju Peter Lipa. Text napísal Tomáš Janovic. Hoci bol už tom čase známy a rešpektovaný umelec, neváhal a urobil nám, začínajúcej kapele, skvelý text. Pieseň mala úspech a často sa hrala na Slovensku i v Čechách. Dostali sme možnosť nahrávať ďaľšie veci. Urobili sme ešte zopár piesní s Petrom Lipom, ale postupne sme sa snažili vybudovať si vlastný repertoár. Ďalšie piesne, ktoré sme zložili sme si už spievali sami. Oslovili sme textára Jozefa Augustína Śtefánika, a tak sa začala naša spolupráca. Štyri piesne s Petrom Lipom vyšli na dvoch singloch a hoci sme mali dosť materiálu, LP sa nám vydať nepodarilo. Naša kapela sa rozpadla po tom, čo sme museli postupne nastúpiť na základnú vojenskú službu. STROM bola hlavne štúdiová kapela, koncertovali sme málo, takže naše piesne poznali poslucháči hlavne z vysielania Československého rozhlasu. Účinkovali sme v mnohých televíznych reláciách a programoch. V roku 1981 sme hrali na Bratislavskej lýre.To bol starý pôvodný STROM. Ja som potom pokračoval už s novým Stromom a s novou zostavou. To je však už iná kapitola.

 

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?