Keď mi Jožo Štefánik priniesol text piesne Strážna veža, bolo jasné, že to nemôže byť žiaden slaďák, alebo nejaká jemná a nežná vec. Väčšina textov je o láske, tento bol úplne iný. Preto bolo jasné, že skladba musí byť tvrdá, svižná a priamočiara. Našťastie mi nerobí problém robiť muziku na hotové texty. Dobrý text autora inšpiruje a ten sa potom snaží o to, aby hudba s textom vzájomne korešpondovala. To isté platí i naopak.
Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že je to takmer metalový text nielen jeho obsahom, ale i spracovaním. Drsný, žiadne ľúbim ťa, ľúbim ho, nechal ma, nechala som ho. Láska tu však napriek tomu je, akurát v inej podobe.
Aranžmán
Väčina tvrdých rockových piesní vzniká na vybudenom zosilovači, ktorý priam inšpiruje muzikanta k tomu, aby vymyslel zaujímavé gitarové riffy či beglajt piesne, ktoré často vyplynú z nezáväzného hrania a cvičenia a ktorý potom sám často predurčuje charakter skladby. Ja som však tento song vymyslel na mojej Ibanezke „na sucho“, takže žiaden vypeckovný zosilovač. A myslím, že nie som jediný. V tom čase v bytoch, kde vám susedia dýchali cez stenu, to ani nebolo veľmi možné ak ste ich nechceli vytočiť do nepríčetna. No a keď som si potom v skúšobni vybudil svojho Marshalla na maximum a pieseň si zahral, to už bola iná káva.
Kapela
Je to moja prvá a zároveň posledná vec Stromu kde nehrá celá kapela, ale okrem gitary, ktorá je nahrané na živo, idú bicie, basa a keybord cez počítač. Tejto úlohy sa zhostil skvelý Tóno Kubasák, náš klávesák z novej zostavy Stromu.
V skladbách, v ktorých hrá živá kapela sa stáva, a je to úplne normálne, že rytmus trošku kolíše. Táto vec však tým, že je nahraté cez počítač šlape presne, ako hodinky. Tento spôsob nahrávania využili, a nakoniec ho využívajú aj v súčasnosti mnohí hudobníci, ktorí chceli nahrávať nové veci, ale v tom čase nemali kapelu, a tak to bol ideálny spôsob ako to urobiť a dostať tak piesne medzi ľudí.
Prebytok piesní
Robíte piesne pre svoju domovskú kapelu a viete čo si spevák, alebo speváčka môžu dovoliť. Niekedy však vzniká prebytok skladieb. Sú to veci, ktoré ste síce napísali, ale vzhľadom na ich charaktrer ich musí zaspievať niekto „z vonku“. Tak to bolo i s touto piesňou.
Spev
Keď bola skladba hotová bolo jasné, že ju môže spievať len spevák, ktorý sa na takúto vec hodí, ktorý má silný a chrapľavý rockový hlas, štýl je mu blízky, vie o čom je text, vie s ním pracovať a dať tak piesni napätie a výraz. Zavolal som „Čufovi“ Noskovi, či by si ju nechcel zaspievať. Našťastie súhlasil. Myslím si, že dal piesni presne to, čo takýto song potrebuje.