Najviac sa mi páči Rubikova kočka

 

Vydavateľstvo Forza mi ponúklo vydať spomienkový album Stromu, zložený zo starších vecí, ktoré sme nahrali v pôvodnej zostave. Je venovaný mojim dvom priateľom; Jožovi „Ďoďákovi“ Hanákovi a Jožovi Augustínovi Štefánikovi, ktorí sa na mnohých pesničkách ako autori podieľali. 

Neskôr sme sa dohodli, že prvá časť CD, teda 9 piesní, budú úplne nové veci. Bola to pre mňa výzva, a tak som veľmi rýchlo urobil nové piesne. Hovorím rýchlo, pretože najlepšie sa mi pracuje, keď ma tlačia termíny,  jednoducho keď mám „nôž na krku.“ Názov CD Najviac sa mi páči Rubikova kočka je jedným z Ďoďákových aforizmov.

 

História skladby

 

Keď zomrel Jožko Śtefánik, zostal som bez textára. Martin Kellenberger mi poradil, aby som sa pozrel po dielach našich básnikov. Kúpil som si knižky niektorých slovenských autorov a v mnohých z nich som našiel to, čo som potreboval.

 

Malý zúrivý Robinson Joža Urbana

 

Báseň Opava 1, ktorú som zhudobnil, vyšla v jeho básnickej zbierke Malý zúrivý Robinson. Je to skvelá knižka a mnohé jeho veci ma inšpirovali k tomu aby som ich zhudobnil. 

Podľa obsahu básne musel Jožo v tomto severomoravskom meste zažiť krásne chvíle. Na tejto básni je však zaujímavé aj to, že sa v nej meno tohto mesta ani raz nespomína. 

 

Opava 1

 

CD sa začína práve touto piesnou. Existuje aj Opava 2, ale tento blues na nahratie ešte len čaká.

Prvú verziu skladby som mal hotovú, ale stále som nebol spokojný. A tak som začal odznova a pieseň rýchlo dostala takú podobu, v akej ju poznáme dnes. V tejto rockovej veci nahral gitary Boris ml., fúkaciu harmoniku Erich Boboš Procházka, basgitaru ja a bicie išli z počítača.

 

Stretnutie s Jožom Urbanom

 

S Jožom Urbanom som sa stretol u nášho kamaráta len raz. Keď sme spolu odchádzali, veľmi ma prehováral, aby sme išli niekde na drink. Za iných okolností by som neváhal ani chvíľku, ale pred domom ma v aute čakala manželka s deťmi, lebo sme práve cestovali na chatu. Škoda, často si na toto naše prvé a zároveň aj posledné stretnutie spomínam.

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?