Pacho-hybský zbojník alebo plot na konci sveta

 

Mnohí z vás videli film Pacho-hybský zbojník. Bol to film skvelý, kopec srandy a vyžarovala z neho dobrá pohoda. Okrem množstva nezabudnuteľných scén si spomínam na tú, v ktorej „zbojníci“ mudrujú, ako vyzerá koniec sveta. Vraj je tam voda a za ňou plot. Nakoniec sa dohodnú, že ten plot je až za tromi veľkými vodami. Jeden  zbojník sa dokonca vyhrážal, že keď ho naserú, plot podpáli.

 

Viem, vyzerá to smiešne, na konci sveta plot, kto to kedy počul, každý sa tomu smial. Mne to však stále vŕtalo hlavou. Čo ak tam ten plot naozaj existuje? Aby som sa na vlastné oči o tom presvedčil, na koniec sveta som vybral.

 

Najprv sme preleteli Stredozemné more, potom celý Atlantik a nakoniec Beagle Channel, čo je prieliv, ktorý oddeľuje Chile od Argentíny. Takže tri veľké vody. No a sme tam, v Ohňovej zemi, v meste Ushuaia v Argentíne. Je to najjužnejšie položené mesto na svete. A verte-neverte, jeho názov je spojený so Slovákmi. Keď totiž jeho meno vyslovíte nahlas, nezdá sa vám, že znie nejako povedome? Nie, nemýlite sa. Na svedomí to majú naši starí otcovia a mamy, ktorí odišli do Argentíny za prácou. Dostali sa až sem a keďže vtedy neexistovali žiadne kultúrne strediská, kde by sa mohli stretávať, vyriešili to tak, že sa ako správni Slováci stretávali v dome u jedného z vysťahovalcov, ktorí si v ňom otvoril krčmu (pôvodne si chcel otvoriť knžnicu, ale nemal návštevnosť). A pretože vysťahovalci boli hlavne mladí ľudia a chlapcom sa u nás hovorilo šuhaji, tak i tú krčmu nazvali U šuhaja. No a keďže to v španielčine nevedeli správne vysloviť, slovo skomolili, a tak ostalo známe pod názvom Ushuaia (vyslovuje sa Ušuaja, v slovenčine U šuhaja).

 

Kde je však ten plot? Chodil som po meste hore-dole, prezrel všetky ulice, pozeral do mapy, ale po žiadnom plote ani chýru, ani slychu. Opýtal som sa teda jedného Ušuajčana, či sme naozaj na konci sveta. „Veru tak,“  povedal a usmial sa pod fúzy. Ale ak chcete vidieť viac, najlepší je vlak. Potom zdvihol ruku a ukázal nám, ako sa dostaneme na železničnú stanicu. Stopli sme taxík a za pár minúť sme boli tam. Práve bol na odchod pripravený vláčik, ktorý sa volal Vlak na konci sveta. Rýchlo sme sa rozbehli, aby sme ho stihli. Na peróne som sa pre istotu spýtal sprievodcu kam ten vlak ide. „Kam by išiel,“ tváril sa prekvapene, „nikam nejde, veď je predsa na konci sveta. Chodí len tak dookola, aby turisti videli, ako koniec sveta vyzerá.“

 

Bol som prekvapený. Podľa názvu Ohňová zem by som očakával, že budú všade nejaké ohne alebo aspoň vatry, ktoré by sme mohli preskakovať. Nič takého. Niekedy som mal pocit, že sme v Tatrách. Po plote však stále ani chýru, ani slychu. Spýtal som sa teda sprievodcu, kde by som ten plot našiel. „Musíte ísť ešte južnejšie, je tam farma, ktorá sa volá Harberton a to je ten najjužnejší juh. Potom je už len Antarktída. A tam je ten plot.“ „No konečne,“ povedal som nahlas a v duši mi odľahlo. Sadli sme na loď a vyrazili. Po pravej strane sa tiahlo pobrežie Chile. Boli sme tak blízko, že naša kamarátka dokonca dostala SMS, že ju v Chile vítajú. Cestou sme obdivovali krásnu prírodu, lenivé tulene i hravé tučniaky a asi po dvoch hodinách plavby sme  boli v cieli našej cesty.

 

A vážení, tu sa sranda končí. Ten plot naozja existuje a ja som ho nielenže videl, ale sa ho i dotkol, aby som uveril, že sa mi to nesníva. Už dlho odoláva vetru, dažďu i snehu. Rozmýšľal som, či ho mám podpáliť, ale potom som si povedal, že mi možno u nás aj tak nikto neuverí, že ten plot existuje. Nechám ho teda tak, aby si ho mohli pozrieť všetci tí neveriaci Tomáši, ak by sa sem rozhodli pricestovať. A tak som sa pred ním aspoň odfotil. Potichu som si zaspieval Pesničku a zopár slovenských ľudoviek, aby si ich vypočuli stromy a more, ktoré ich za šumu vetra budú šíriť ďalej, možno až do ďalekej Antarktídy. Veď kedy sa sem opäť dostanem?

 

A tak sa niekedy i tá najväčšia  blbosť ukáže v úplne inom svetle ako zo začiatku vyzerá. Že som na konci svete bol a plot naozaj videl môžem dokázať nielen fotkami. Mám totiž o tejto návšteve i oficiálny certifikát. A kto neverí nech tam beží, lebo plot tam ešte leží (malo by byť stojí, ale to sa nerýmuje).

 

.

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?