Rieka

 
Stretnutie s Jožom Štefánikom

 

 

 

Ako tretiu som na naše CD zaradil po dvoch rýchlych piesňach pomalé blues s názvom Rieka. Keď som pripravoval toto CD, rozhodol som sa dať tam aj túto pieseň, nakoľko so starou zostavou Stromu sa nám to už nepodarilo. Takže tento song si na nahratie chvíľu počkal. Myslím si však, že to stálo za to.

 

Stretnutie s Jožom Štefánikom

 

S Jožom Štefánikom sme sa zoznámili keď sme hľadali textára pre trvalú a cieľavedomú spoluprácu. Pretože sme poznali jeho tvorbu, tak sme ho oslovili. Pamätám si to ako dnes. Bolo to v budove Československáho rozhlasu na Jakubáku, kde sme ho s Ďoďákom navštívili. Hneď sme si padli do oka. Dobre sme si rozumeli ako umelecky tak i ľudsky a bolo jasné, že výsledky našej spolupráce sú len otázkou času.

 

História piesne

 

Túto pieseň som zložil v našej kuchyni na mojej Ibanezke “na sucho”. Keď hovorím na sucho, mám tým na mysli to, že som bol “odpojený”, to znamená bez zosilovača. Asi som nebol jediný, kto takto v tom čase postupoval. Bolo to jediné miesto v našom byte, kde som sa mohol večer zašiť a nebudiť tak naše dve deti, prípadne vytočiť susedov do nepríčetna. Keď som mal pesničku hotovú, išiel som za Jožom, aby napísal text.

 

Aranžmán

 

Celú pesničku zaranžoval, naprogramoval, nahral a zmastroval Boris ml. Jedine gitara išla na živo, Nahral ju Boro a myslím si, že gitarové sólo patrí, pri všetkej skromnosti, k jedným z najlepších, aké som v tomto žánri u nás počul. Nakoniec to môžete posúdiť sami.

Jožko Augustín Štefánik

Jožo bol pohodový človek. Nikdy sa nehádal, nikdy som ho nevidel rozčúleného. Keď bolo treba v texte niečo opraviť či doplniť, urobil to bez veľkých rečí. Mal zmysel pre detail a svojimi textami vždy dokázal vystihnúť atmosféru piesne. Naša spolupráca trvala aj po rozpade pôvodnej zostavy Stromu. Napísali a nahrali sme mnoho pesničiek, vyšlo nám zopár singlov a jedno double CD, na ktorom sme sa autorsky podieľali. No a Rubikova kočka.

 

Posledný dokončený text

 

Na túto pieseň mám zvláštne spomienky. Rieka bola jeho posledným dokončeným textom. Vo švrtok večer 23. augusta 2001 som mu zavolal a požiadal ho, aby text, ktorý bol pôvodne určený pre speváčku upravil tak, aby pieseň mohol spievať muž. O pol hodinu mi zavolal a text nadiktoval. Na druhý deň zomrel.

 

Epilóg

 

Počas našej spolupráce sme spolu strávili množstvo času, vyfajčili nespočet cigariet a vypili tiež nejaký ten drink. Čo je však najdôležitejšie, zostali po nás piesne, ktoré preveril čas a ktoré sa hrajú sa dodnes.

 

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?