Hľadám rým

V jedno sobotné novembrové ráno u nás niekto zazvonil. Bola to Maja Pálešová a priniesla mi úplne nový text, ktorý sa volal Hľadám rým. Hneď ma oslovil a upútal svojou atmosférkou. Milujem totiž jeseň, keď prší, popadané lístie šuští pod nohami, vonku fúka vietor a je hmla. A ten text bol presne o tom. Sadol som si za klavír a o hodinu jej zavolal, že skladba je hotová.

 

Jeseň vo mne vyvoláva melanchóliu, nostalgiu, smútok, jednoducho bluesovú náladu, takže je jasné, že pesnička sa nesie v tomto duchu. Nie som bluesman, ale som ním silne ovplyvnený. Preto sme chceli aby hudba, text, aranžmán, zvuk a farba nástrojov tvorili kompaktný celok a aby pieseň mala tú správnu atmosféru, pre blues tak charakteristickú. Napriek tomu, že pieseň sme nahrali v štúdiu, snažili sme sa dosiahnúť taký zvuk a atmosféru, ako keby sme ju hrali naživo niekde v bare, v zadymenej miestnosti, s vôňou rozliateho piva na stole.

 

Skladbu sme nahrali v pôvodnej zostave to znamená Ďoďák na bicie, Martin na klavír, Andrej na basgitaru a ja na gitaru. Aký by to bol však blues bez fúkacej harmoniky? Tú nahral náš kamarát Fero Gyárfáš. A aby sme skladbu ešte viac aranžérsky obohatili, rozhodli sme sa použiť namiesto očakávaného gitarového sóla trumpetu, na ktorú hral náš priateľ Jano Dávid a gitaru som využil len na beglajt a vyhrávky. Tiež som kvôli farbe gitary použil phaser, čím dostala nahrávka zaujimavý zvuk. Nakoniec sme sa rozhodli ešte v refréne nahrať vokály, ktoré znejú aj na naše počudovanie až podozrivo dobre.

 

Tento song sme hrávali pôvodne s Ďoďákom po študentských internátoch sami dvaja v akustickej podobe. On na gitaru a fúkaciu harmoniku, ja na piano, neskôr sa pridal Dodko Krajčovič na flautu a saxofón. Po založení Stromu nás Jaro Filip pozval do svojej relácie Panoptikum ako hostí a pri tejto príležitosti sme tento song nahrali. Vzhľadom na text, kde sa spieva o tom že „z návršia kostolík otvára brány“ skladbu rýchlo stiahli z obehu a začala sa hrať až keď „prišiel jej čas.“ V hitparáde sa jej darilo.

 

Pieseň skvele naspieval Jožko „Ďoďák“ Hanák. Bolo jasné, že keď som pripravoval spomienkové CD Stromu, tento song tam nesmel chýbať. Ako spomienka nielen na neho, ale i na časy ktoré sme žili a ktoré sa už nikdy nevrátia.

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?