Druhý raz

 

Keďže išlo o našu prvú a pre nás dôležitú nahrávku, chceli sme v štúdiu obstáť čo najlepšie. Nemali sme s nahrávaním žiadne skúsenosti, preto sme pieseň „pilovali“ každý deň. Keďže  nám chýbal  klavirista, požiadali sme nášho kamaráta Fedora Letňana, vynikajúceho muzikanta, ktorý hral napríklad s Dežom Ursínym, či by nám nehelfol. Ten súhlasil, ale to ešte netušil do čoho sa pustil.
Pieseň sme si s ním párkrát prešli a tým pádom to bolo pre neho vybavené. Lenže nie pre nás. Stále sme ho otravovali, aby sme si pieseň znovu a znovu zahrali. Fedor bol z nás už nešťastný.
„Chalani, veď to viete spredu i odzadu. Nechajte to už tak“.
Pieseň sme nakoniec bez problémov nahrali. Myslím si, že je z nej cítiť radosť a nadšenie, má drive, príjemnú atmosféru, je slušne zahratá a skvele zaspievaná. Krásne harmonikové sólo Jana Sedala jej dodalo to „pravé orechové“.

 

Druhý raz
text: Tomáš Janovic,
hudba: Boris Sodoma, Jozef Hanák
Druhy Raz.mp3
Fichier audio MP3 [2.3 MB]

Pieseň Druhý raz som napísal spolu s Ďoďákom. Keďže išlo o tvrdšiu rockovú vec, bolo jasné že ani on, ani ja ju spievať nemôžeme. Ale kto by to mohol byť, to sme nevedeli. Pomohla nám náhoda. Keď sme raz skúšali u Andreja, bol tam náhodou aj Peter Lipa. Skladbu počul, páčila sa mu, takže sme sa hneď dohodli. Nemali sme však text. Voľba padla na spisovateľa Tomáša Janovica. Priznám sa, že si už nespomínam či sme to boli my alebo Peter kto za ním išiel, ale výsledok bol ten, že nám text napísal. Potom to už išlo rýchlo.

 

Pieseň sme nahrali a vy si ju môžete vypočuť na tejto stránke.

 

Keď sme s Ďoďákom pieseň Druhý raz zložili vôbec nám nedošlo, že nemá refrén. V tom čase to nebolo veľmi obvyklé, ale ako sa neskôr ukázalo žiadny refrén ani nepotrebovala. Čo však potrebovala bol nejaký nečakaný nápad, riff, ktorý by ju obohatil a urobil zaujímavejšou. Preto sme vymysleli krátku, niekoľko taktovú frázu, ktorú hrala unisono gitara, basa i klavír a melódiu tejto frázy spieval či skôr scatoval svojim nenapodobiteľným spôsobom Peter. Hodiť do trojminútovej pesničky niečo také bolo z našej strany dosť odvážne, ale sedelo to tam jak „riť na šerbli". A o to nám išlo. Dať každej piesni to, „čo treba". A táto potrebovala presne toto.

 

Peter Lipa bol v tom čase už uznávaný jazzový a bluesový spevák, ale priestor pre tento menšinový žáner bol v rozhlase či televízii dosť obmedzený, takže bol známy skôr užšiemu okruhu poslucháčov. Nahral síce nejaké pesničky pre rozhlas, ale boli to veci úplne odlišné od toho, čo robil. Našu rockovú pieseň Druhý raz si zaspieval s chuťou, čo sa odrazilo i na jej výsledku. Prospech z tejto našej spolupráce bol obojstranný. Tým, že sa často hrala na rozhlasových staniciach po celom Československu mu do určitej miery pomohla dostať sa do širšieho povedomia poslucháčov. Pred nami sa zase otvorili dvere nahrávacích štúdií a tým i ďalšie možnosti.

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?