Škatulkovanie hudobných žánrov, alebo puristi medzi nami

 

Nemám rád škatulkovanie hudobných žánrov. Je smutné, že tento trend je rozšírený medzi niektorými hudobníkmi, ktorí sa tomu priam programovo venujú. Neustále kuvikajú, uchyľujú sa k rôznym podpásovým praktikám a ovplyvňujú vysoko postavených ľudí s rozhodovacou právomocou. Predstavujú si to takto.

 

Krajina by bola rozdelená na zóny podľa hudobných žánrov. Na základe týchto zistení by sa každý muzikant musel odsťahovať do vyhradeného hudobného priestoru. Hráš jazz? Choď na juh. Ty si rocker? Ťahaj na sever. Čo však s tými hudobníkmi, ktorí sa tajne pokúšali hrať jazz-rock, hard rock alebo folk rock. Na základe zistení hudobnej polície, ktorá by odhalila takého nešťastníka, by zasadla hudobná komisia, vypočúvala ho, pýtali by sa prečo hrá jazz-rock a nie len čistý rock, kto mu to nariadil a čo týmto správaním dotyčný sleduje. Hudobník by sa pod ťarchou dôkazov priznal a komisia by podľa predchádzajúceho správania múdro rozhodla, či mu občasný vstup na cudzie územie umožní. Tí hudobníci, ktorí by boli pristihnutí ako tajne počúvajú iné hudobné žánre by dostali zákaz vycestovať na 5 rokov.

 

Komisia si však na druhej strane uvedomuje, že úplný zákaz návštevy cudzieho priestoru by mohol byť kontraproduktívny, a tak by umožnila niektorým najspoľahlivejším muzikantom dostať sa príležitostne na cudzie územie a zajamovať si. Dotyčný by dostal priepustku, niektorí dokonca pas. Aby komisia zavrela ústam rôznym domácim i zahraničným pochybovačom a nactiutŕhačom a dokázala tak, že u nás žiadny zákaz fúzie hudobných žánrov neexistuje, zorganizovala by napríklad deň otvorených dverí, prípadne mesiac jazzovo - rockového priateľstva, na ktorý by boli pozvaní aj niektorí vybraní zahraniční umelci.

 

Keď by mesiac skončil, všetko by sa opäť dostalo do starých koľají. Puristi hudobných žánrov by si mädlili ruky a tešili sa, že je všetko tak ako predtým. Muzikanti by smútili a netrpezlivo čakali na ďaľší rok. Nakoniec, veď nič iné by im ani neostávalo. Len dúfať a veriť, že taká absurdita sa raz skončí.

A o tom to je.

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?