Spomienky z White Mountain, New Mexico

Náš friend Jeff, alebo ako sme prežili

 

Keď sme boli navštíviť nášho priateľa Jeffa v Novom Mexiku spýtal sa nás, či by sme sa nechceli ísť pozrieť do Národného parku. “Je tam nádherne, pravá divočina, určite by sa vám tam páčilo. Možno budeme mať šťastie a uvidíme aj nejaké zvieratá“. „Sú tam aj medvede“? spýtal sa niekto nesmelo. „Nejaké tam sú, ale nebojte sa, sú plaché“. To nás upokojilo. Sadli sme do auta a vyrazili. Cestou sme sa bavili a Jeff nevedomky medzi rečou utrúsil, že je tam dosť medveďov. Keď sme prišli do parku a zbadali po zuby ozbrojených zálesákov ako na Aljaške pochopil som, že je tam veľmi veľa medveďov. Na parkovisku sme si všimli tabuľku s upozornením, aby sme pred vstupom do lesa odložili do železných boxov všetky potraviny a veci ktoré majú silnú arómu, lebo vraj taký medveď zacíti smrad aj na dva kilometre. Ja som sa ráno sprchoval, takže som bol pokojný.

 

Veru ťažko sme sa lúčili s chlebíkom, šunčičkou, keksami. No ale čo už, ak od toho závisí náš život, tak to nejako tie 4 či 5 hodín prežijeme. A vyrazili sme. Bolo nás 11, takže celkom slušná skupina. Cestou sme nachádzali stopy po roztrhaných jeleňoch – ohlodané hlavy a parohy. To nám na nálade rozhodne nepridalo. Jeff to ešte zaklincoval keď povedal, že ak budeme mať šťastie, tak na nejakého medveďa určite narazíme. Keď uvidel naše vydesené pohľady povedal. „Mám so sebou zbraň keby niečo, takže žiaden strach“. A naozaj, vytiahol spod bundy revolver a všetkým nám ho ukázal. Bolo jasné, že si ho nezobral nadarmo. Atmosféra hustla a každý sa obzeral na jednu i druhú stranu, čo keby... Na takýchto potulkách prírodou sa občas niekto zastaví, odbehne do kríkov a potom svoju skupinu dobehne. To teraz vôbec neprichádzalo do úvahy.


Pomaly sme sa plížili ďalej a boli sme na sebe nalepení ako husi. Medveď, medveď, skríkol ktosi vpredu. Kde? Kde?, kričali tí vzadu. A naozaj. Na čistinke sa mihol malý medvedík. Mali sme šťastie, tešili sa tí, čo ho videli. Vzrušenie nás však hneď prešlo keď ktosi poznamenal, že kde je medvieďa, tam musí byť aj medvedica. A to neveštilo nič dobrého. Pomyslel som si, čo by sme asi robili ak by sa pri nás zrazu taký medveď objavil. V príručkách sa píše, že sa mu nesmieme pozerať do očí, nerobiť prudké pohyby a pomaly ustupovať. Jednoducho, že si musíme zachovať chladnú hlavu. To určite napísal niekto, kto videl medveďa len v hračkárstve. Niekde som počul, že medveď neznáša ľudský trus. Keby sa naozaj taký medveď blízko nás objavil, nebol by s tým žiadny problém. Bolo nás dosť na to, aby medveď utekal kade ľahšie. Tiež ma napadlo, že by som mu mohol zaspievať Medveďku, daj labku. Alebo nejakú moju pesničku. Ale hneď som to zavrhol, lebo predsa taký medveď nevie po slovensky, mrmle len po americky, najlepšie by teda bolo vôbec sa s ním nestretnúť. Všetci by sme mali pokoj a každý by sa tak mohol venovať svojej obľúbenej činnosti – on behaniu po lese a je písaniu piesní.


V našej anabáze sme pokračovali ešte asi hodinu. Potom sa pred nami vynorila vysoká skalná stena a vyschnuté koryto potoka. Koniec. Niet inej cesty. Vrátiť sa dalo len tou, ktorou sme prišli. Ak by nás tu medveď napadol, tak by nás mal ako na tanieri. Chvíľu sme si posedeli, napili sa vody a zdvihli kotvy. Verili sme, že sa vrátime živí a zdraví. Vyšlo to. Keď sme prišli na parkovisko, všimol som si tabuľku, ktorá nejako unikla našej pozornosti. Boli na nej pokyny, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom. Ten posledný ma úplne dorazil. Bolo tam totiž napísané toto. Ak vás medveď napadne, útok opätujte.


Rozmýšľal som, či je aj v našich národných parkoch takýto pokyn pre turistov, ale nič podobné som ešte nevidel. Asi kvôli ochrancom zvierat. Viete is predstaviť čo by robili, keby sme zmlátili každého medveďa, ktorého v lese stretneme? Veď ako dokážete kto začal? Za ublíženie na zdraví je mastná pokuta. A ruku na srdce, kto má doma zopár tisíc zbytočných eur navyše?

 

Un texte ! Vous pouvez le remplir avec du contenu, le déplacer, le copier ou le supprimer.

 

 

Un texte ! Vous pouvez le remplir avec du contenu, le déplacer, le copier ou le supprimer.

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam.

 

 

Zdieľajte:

Recommandez cette page sur :

Čo počúvam?